TÜRKİYE’DE İLK KEZ ULUSAL ÇEVRE ETİKET SİSTEMİ KURULDU
TÜRKİYE’DE İLK KEZ ULUSAL ÇEVRE ETİKET SİSTEMİ KURULDU
24 Ocak 2018

“Türk Ulusal Çevre Etiketi Sisteminin Oluşturulması” projesi 14.06.2017 tarihinde Bakanlığımız, WYG International Danışmanlık Ltd. Şti. ve Başbakanlık Merkezi Finans ve İhale Birimi ile ortaklaşa yapılan sözleşme ile başlamıştır. Çevresel Etiket Sistemi, ürün ve hizmetlerin çevresel durumu hakkında tüketicilere doğru, yanıltıcı olmayan ve bilimsel tabanlı bilgiler sunulmasını sağlamak üzere; ürünlerin çevresel etiket ile ödüllendirilmesine ve çevresel etiketin kullanım şartlarına yönelik gönüllülük esasına dayalı olarak kurulan sistemdir.

Söz konusu proje ile Türkiye Çevre etiket uygulamasına geçmiştir. Proje Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü tarafından 11.01.2018 tarihinde Ankara’da yapılan kapanış toplantısı ile hayata geçirildi. Kapanış toplantısına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Sn. Prof. Dr. Mustafa ÖZTÜRK, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Bölüm Başkan Yardımcısı Tibor SZTARICSKAI, T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi Direktör - Program Yetkilendirme Görevlisi Selim USLU, sanayiciler, STK’lar, Bakanlık görevlileri katılım sağlamıştır.

Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen Eko etiket uygulaması ile proje kapsamında, 2 Kağıt, 3 Tekstil ve 3 Seramik sektörü olmak üzere toplamda 8 sektör faaliyette bulunan firmaların başvuruları değerlendirilerek Çevre Etiketi kriterlerini sağlayan 15 ürüne proje kapsamında Çevre Etiketi verilmiştir.

Tekstil sektöründe;

 “Kot pantolon” ürününde Malatya’da faaliyet gösteren “Baykanlar Tekstil San. ve Tic. A.Ş.”,

“Döşemelik kumaş” ürününde Kahramanmaraş’ta faaliyet gösteren “Kipaş Holding –Kipaş Mensucat”,

“100/100 organik baskısız tişört” ürününde Denizli’de faaliyet gösteren “Deniz Tekstil San. ve Tic. A.Ş”,

Seramik Sektöründe:

“Yer karosu, duvar karosu, porselen karo” ürünlerinde

            Bilecik’de faaliyet gösteren “Eczacıbaşı Vitra Karo San. ve Tic. A.Ş”

            Eskişehir’de faaliyet gösteren “Yurtbay Seramik San. ve Tic. A.Ş” ve

“Seranit Granit Seramik Sanayi ve Ticaret A.Ş.”,

Kağıt Sektöründe :

“Havlu peçete, tuvalet kağıdı” ürününde Sakarya’da faaliyet gösteren “Aktül Kağıt Üretim Pazarlama A.Ş.”,

“Kağıt havlu” ürününde Yalova’da faaliyet gösteren “Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.”ye çevre etiketi verilmiştir.

Projenin önemli çıktılarından birisi olan “Türkiye Eko Etiketini Arıyor” sloganıyla düzenlediğimiz logo yarışmasın 74 başvurudan 85 iş değerlendirmeye alınmış olup  ( 1.ye 10.000 TL, 2.ye 5.000 TL ve 3.ye 2.500 TL, 4. mansiyon ödülü olarak 1.000 TL) dereceye girenlere ödül verilmiştir.

Ülkemize ait “Türkiye Çevre Etiket Logosu” belirlenmiş olup, bu logo etiket verdiğimiz tüm ürünlerde kullanılacaktır.

Ulusal çevre etiket sistemi ile çevreye zararlı ürünler ile çevreye daha duyarlı ürünler arasında ayrım yapmalarına yardımcı olan, ürünlerin iç pazarda da tercih nedeni olmasına imkan kılan bir sistem oluşturulması ve etiketin bölgesel ve uluslararası seviyede kabul görmesi ile; çevresel etiketi alan ürün ve hizmetlerin tanıtımı ve uluslararası pazar paylarının artırılması için uygun yöntemler, tüketiciler, üreticiler, imalatçılar, toptancılar, hizmet sağlayıcıları, kamu alımı yapanlar, tüccarlar, perakendeciler ve halk için farkındalık oluşturma faaliyetleri için teşvikte bulunulması hedeflenmiştir.

Logoya erişmek için tıklayınız.