Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü
Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim
Genel Müdürlüğü

Atık gönderim işleminde, Basılı Ulusal Atık Taşıma Formu (UATF) yerine MoTAT üzerinden otomatik olarak oluşturulan “Taşıma Numarası” kullanılacaktır.

05 Ocak 2018

Bakanlığımızca gerçekleştirilen Atık Yönetim Uygulaması/MoTAT yazılımı güncellemesi işlemleri tamamlamıştır. Bu doğrultuda Bakanlığımızca yetkilendirilmiş olan ATSS firmaları mobil cihazlarda güncelleme işlemlerini başlatmıştır. Cihaz güncelleme işlemleri gerçekleşmeyen mobil cihazlar için ATSS’ler ile görüşülmesi gerekmektedir.

Atık gönderim işlemi yapılırken Basılı UATF (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinden satın alınan) kullanılmayacaktır. Yeni yazılım güncellemesi ile mobil cihaz ekranı üzerinde UATF numarası giriş alanı kaldırılmıştır. Yükleme esnasında mobil cihaza TKN ve TDN girişi yapılmasıyla birlikte sistem tarafından “Taşıma Numarası” (basılı UATF’nin yerine geçen) otomatik olarak oluşturulacaktır.

Atık Gönderim işlemi için;

  1. Atık Üreticilerinin, Atık Yönetim Uygulaması üzerinden “Atık Gönderim İşlemleri” menüsünün altında yer alan “Taşıma Talebi Ekleme” ekranından çevrimiçi atık taşıma talebi yapması,
  2. Atık yükleme esnasında, Çevrimiçi atık taşıma talebi yapması sonucu oluşan Taşıma Kontrol Numarası (TKN) ve Taşıma Doğrulama Numarası (TDN)’nın ilgili taraflarca mobil cihaza giriş yapılması,

yeterlidir.

“Taşıma Numarası” , Atık Yönetim Uygulaması üzerinden taşımanın paydaşları olan atık üreticisi, taşıma firması ve atık işleme tesisi tarafından görüntülenebilecektir.

Bilgilerinize.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır